14586240754_93dda4c352_zכאשר תינוק חדש נולד, נולדת גם משפחה- אם ואב חדשים, התקופה של ההריון מסתיימת ואיתה מתחילה תק' חדשה מרגשת ולצידה התסגלות למצב חדש, בנייה של זהות ולמידה יומ- יומית משתנה של הצרכים המתפתחים של התינוק ומשפחתו.

זוהי תקופה בה נשים רבות מאבדות את הזהות הקודמת שלהן, נשאבות לגמרי לתוך  מציאות אחרת ומקדישות את עצמן לסיפוק כל צרכיו של התינוק.

אם נביט מקרוב על שלושת החודשים הראשונים לאחר הלידה, נמצא שנוכל להתייחס אלהם כמו  אל "טרימסטר רביעי" של ההריון, והם מופיעים כהמשך ישיר לכל תקופת הבנייה שקדמה להם.

אך בתקופה זו יש לשים דגש ולהפנות תשומת לב אמיתית לאתגרים הגופניים והנפשיים שעומדים בפני האם, ולזכור כי את "המחיר" על ניהול מאגרים לא נכון "משלמים" כעבור 3 חודשים לערך….
ראשית מעט פזיולוגיה:

משכב הלידה- זהו פרק זמן  המוגדר ברפואה  כ- 6-8 שבועות, המתחיל ברגע שהשלייה יוצאת ועד שהרחם חוזר למצבו הטרום הריוני. זהו הזמן הדרוש לכל מערכות הגוף לחזור למצבן הקודם, הוא מאופיין בשינויים גופניים קיצוניים ובהסתגלות נפשית למציאות החדשה. 10 הימים הראשונים הם הקיצוניים ביותר, ומאופיינים בשינויים ובקשיים הגדולים ביותר הן נפשית (השינויים הדרמטיים במשק ההורמונים) והן גופנית (ההתאוששות הפיזיולוגית מהלידה).

כיווץ הרחם וחזרתו לקרקעית האגן מלווה בכאבים (לאחר כל לידה הכאב מתעצם), הדימום מהרחם רב מאד ויכול להמשך עד שבועיים לאחר הלידה (ולעיתים מעט יותר, דימום רב מאד דורש התייחסות רפואית למקרה שנשארו שאריות שלייה ברחם..), לעיתים קרובות ישנם תפרים וחתכים שצריכים להתאחות ומקשים על התפקוד היומיומי, יתכן ומאמץ הלידה גרם ליציאת טחורים, וחולשת החומרים בגוף עלולה לגרום או להחריף מצב של עצירות.

האישה מסתגלת לשעות השינה החדשות מול הדרישה הטוטאלית לספק את צרכי התינוק, בונה זהות חדשה, מתמודדת עם ההנקה (ואם קשיי ההנקה באם ישנם..) וכו'.

בראייה של רפואת המזרח, הזן שיאצו:

הטרימסטר הרביעי מאופיין בהתאוששות אחרי הלידה, זהו שלב שבו יש "התרוקנות" של חומרים (דם וצ'י)= הרחם מתכווץ, הגוף מנסה לחזור למצב קודם, ודימום ממושך.

לעיתים תרגיש האישה ריקנות גופנית ונפשית אמיתית מהפרידה מהעובר (לא תמיד יש קישור רגשי בין העובר לבין הרך הנולד, ויש ממש "געגועים" לבעיטות, לחיים שנעו בתוך הרחם"… )

לצד אלו ישנה דרישה אינטסיבית להגנה וסיפוק צרכי העובר.. -מציאות דורשת שכזו מאפילה לרוב על "הריקנות", ולכן רוב הנשים לא יחושו בה, רק לאחר 3 חודשים, בהם התינוק מעט גדול יותר, והסתגל למציאות חייו החדשה.
במה טיפול בזן שיאצו יכול להועיל? להלן כמה דוגמאות..

הקלה על תשישות ועייפות-  הזן שיאצו עוסק באיזון אנרגיית החיים של המטופל, בין מערכות הריקות מאנרגיה לבין אלו האוגרות בתוכן אנרגיה חיונית. השבה לאיזון, תקל על הסתגלות הגוף לצרכים המשתנים ותעודד יצירת אנרגיה חדשה.

תמיכה בייצור חלב, והקלה על זרימה חופשית- ייצור חלב האם נתפס בעיני הזן השיאצו כנתבך חשוב בתהליך ייצור הדם בגוף (בשמו הסיני= "הדם הלבן"), לעיתים זרימת החלב משתנה ומתמעטת עקב ייצור לקוי שלו בגוף ולעיתים עקב חסימה בתנועת המרידיאנים אל השד. טיפול המשלב עבודה אנרגטית עם פתיחה של איזור השכמות ובית החזה יכול להועיל ולהגביר את תנועת החלב בצינוריות החלב.

חיזוש מאגרי האנרגיה והדם וטיפול באנמיה- האנמיה המתבטאת כעייפות,  נשירת השיער, היובש בעור – מופיעה בעוצמה כ- 3 חודשים אחרי. שילוב של תזונה נכונה, הרגליי שינה וטיפול אנרגטי לאיזון מערכת המרידיאנים יוכל להקטין ולהמעיט בתופעות אלו לצד הגברת יכולת הגוף לבנות מאגרים חדשים.

הקלה על תופעות כגון עצירות וכאבים- התרוקנות הדם והאנרגיה , לצד המאמצי הלידה, גורמים הרבה פעמים לטחורים ולעצירות, הזן שיאצו יוכל לעזור לתנועת המעיים, להחלמה של הטחורים ולהפגת כאב.

בניית זהות והסתגלות למצב חדש- השינויים הרבים  הם רוחניים ונפשיים לא פחות מגופניים. מכיוון שהזן שיאצו הוא טיפול אנרגטי המחבר בין גוף לנפש, דווקא המגע הגופני יוצר חיבור מחדש את הזהות הפנימית
כאמור אלו הן רק חלק מהמצבים הנפוצים הקיימים לאחר לידה,

כאשר העקרון המנחה בתקופה זו – היא הפניית הקשב  (גם) אל האם, הסתגלות לשינויים הגופניים והנפשיים. התאמת אורח החיים החדש לצרכי הגוף- על האם לדאוג לתזונה נכונה ועשירה בחומרי הזנה,  במקרה של חוסרים מומלץ להתייעץ עם מטפל מומחה בנוגע ללקיחת תוספים מחזקים וצמחי מרפא.

על האם לדאוג להשלמת שעות שינה=  בזמן שהתינוק ישן- גם אימו הולכת לישון (ולא עושה כביסות, סידורים, נקיונות ובישולים).

עליה לא להאיץ בגוף לירידה במשקל (זה לא זמן לדיאטה), ולשלב נכון בין שעות מנוחה לפעילות גופנית מתונה.

וחשוב ביותר-

אמא יקרה- גם לך מותר לקחת רגעי הפסקה!

אפשרי לבני הבית לקחת חלק פעיל בתמיכה וגידול התינוק, כך גם הם יהנו מחיבור אל הרך הנולד, ואת תוכלי לעצור- להתרענן- ולחדש מצברים..

בברכת בריאות שלמה !

תינוק חדש נולד -או – "הטרמיסטר הרביעי"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.