עבודה עם הקונפליקט  

 (סיכום סדנא שהנחתי בכנס התאחדות השיאצו בישראל, מרץ 2015)

 

10459964025_756ae833f6_z"…אנו לא מטפלים בבעיה של המטופל, אלא חולקים עימו את כאבו…"

מתוך: זן שיאצו/שיזוטו מסונגה/ הוצאת אסטרולוג

"קונפליקט" – הוא מצב המתאר סכסוך פנימי, סבל גופני או נפשי, הגבלה בתנועה , תלונה או מכאוב שהמטופל מגיע עימה לקליניקה לטובת שינוי.  בסדנא נעבוד עם כלים ישימים וברורים לזיהוי ולעבודה עם הקונפליקט, נזהה את הפעולות המתנגדות לקיומו, ונחליפן בתנועות הפועלות יחד איתו ליצירת שינוי משמעותי עבור המטופל.

טיפול " עם הקונפליקט",  תואם את גישת הזן שיאצו, שבמרכזה עומדת חווית האחדות והשותפות לכאב ללא התנגדות לקיומו.

הרעיון שיושב מאחורי הגישה הטיפולית הזו, מבוסס על התפיסה כי "התנועה הטבעית" הקיימת, היא תמיד "התנועה הנכונה"- ובשביל לעודד ריפוי בגוף, מוטב לנו לנוע עם התנועה הנכונה מאשר לייצר התנגדות אליה.

מה הכוונה?

בואו נקח לדוגמה מצב של תפיסות שריר בצוואר. ובאופן מדוייק יותר, נזהה אצל המטופל שהכתף שלו מבקשת "להתחבר" אל האוזן בזוית מאד ממוקדת.

גישה מסויימת ודי רווחת בקרב המטפלים- תטען כי צריך לבטל את תנועת הכיווץ, ותשקיע מאמץ ואנרגיה להרחיק את הכתף מהאוזן ולמתוח את השריר המכווץ.

אינני מסכימה עם הגישה הזו, בעיני היא גישה "פטרונית על גופו של המטופל", זוהי גישה שטוענת  "אני לא מבין את התנועה שבחרת, ולכן אני מתנגד אליה",   ולא פחות חשוב, זוהי גישה שמייצרת כאב בגוף, ומצוקה גדולה אצל המטופל.

והמטופל- יגיב לאותו כאב – בכיווץ. אז מה שנוצר זה כיווץ על כיווץ, ובנוסף שימוש יתר במשאבי אנרגיה של המטופל.

אני מעודדת את הסטודנטים והמטפלים שאני מלווה לאורך השנים לנסות בדיוק הפוך. במקום למתוח את הכיווץ. בואו נעזור לא להתכווץ אפילו יותר..

למה? בואו נסתכל על הדברים מזווית אחרת:

אם נצא מנקודת הנחה, שהכיווץ הזה שנוצר, נובע מצורך אמיתי של הגוף, גם אם יתכן ואנחנו לא מבינים אותו, הוא עדיין עמוק יותר ומחובר יותר לאינסטיקטים הטבעיים של המטופל- והוא אמיתי ונוכח כאן ועכשיו.

לכן, לא נתנגד אליו, אלא נעצים אותו.

כלומר, תעודדו את הכתף להתקרב הכי קרוב אל האוזן שאפשר. תנועה רכה, ללא מאמץ מלווה בהוצאת אוויר. בכך תעזרו לגוף למלא את הצורך שנוצר ובגללו התקצר אותו שריר סורר..

ואתם כבר יודעים לנחש מה יקרה לאותו "שריר סורר ומכווץ"? ברגע שנמלא את הצורך לשמו התקצר מלכתחילה- הוא ישתחרר מעצמו.

ומה המסר שאנחנו נעביר למטופל?

  1. הגוף שלך יודע. יש לו את כל הכלים להביא לבריאות, עלינו רק להקשיב בקשב רב ולפעול באותה הדרך.
  2. פעולה ללא כאב, משמרת מאגרי אנרגיה לעומת ניצול משאבים כאשר עובדים עם כאב ללא סיבה טובה
  3. כאשר ממלאים צורך, כל הפיצויים שנעשו בגוף בעקבות אותו הצורך- נעלמים מעצמם.
  4. כאשר תזהו את התנועה הטבעית של המטופל, תוכלו ללמד עליו עוד הרבה מאד פרטים חשובים, למשל אילו צירי תנועה* מובילים אותו, קוים חשובים למבנה האישיות של המטופל, המקומות שמניעים אותו בחיים, והעוצמות מהם הוא מביא את השינוי.

במהלך הסדנא שהתקיימה, תרגלנו את התנועה הטבעית, את הזיהוי שלה בתוך תנועת מפרקים של המטופל. עבדנו עם הכיון הטבעי ולא נגד הכיון ונהננו מההשפעות הפשוטות- מהירות- ומרגשות שהתרחשו  בין המתרגלים.

אז תעשו לעצמכם ולמטופל טובה, ותלכו עם הקונפליקט, תראו איזה פלא יקרה, מבטיחה לכם.

תהנו!

עבודה עם הקונפליקט- סיכום סדנא
Tagged on:     

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.