" …כאשר אנחנו חשים אחדות אנחנו חיים. כשאנו בריאים לחלוטין אנחנו חשים אחדות עם הגוף שלנו, לעומת זאת כאשר אנחנו לא בריאים, הבטן, הרגליים, הידיים, והראש מופרדים ויוצרים תחושת זרות…לחוש חיים פירושו להפוך לאחד.. המונח "אחדות "בו אנו משתמשים הוא מצב של חוסר מודעות. זוהי אינה מילה. זוהי חמלת החיים.."

מתוך: זן שיאצו- שיזוטו מסונגה

"שיאצו" היא מילה יפנית המורכבת משני סימנים שפירושם "אצבע" (shi) ו- "לחץ" (atsu). המילה משמשת לתאר תרפיה באמצעות מגע בידיים המפעילה לחץ סטטי בנק' ספציפיות (טסובו) ועל  גבי הרשת האנרגטית של הגוף (המרידיאנים).

מטפל שיאצו אינו משתמש בכוח פיזי אלא בטכניקות של השענות ותנועה ומבסס אבחנותיו על פי 4 שיטות האבחון המסורתיות, הכוללות- תשאול, התבוננות, הקשבה  ומגע.

את הזן שיאצו פיתח מאסטר שיזוטו מסונוגה, פרופ' לפסיכולוגיה, חוקר כתבי זן ומורה בכיר של שיאצו קלאסי מסורתי.

הוא החל לשלב את שלושת תחומי העניין שלו , יחד עם הבנה מערבית מודרנית של פיסיולוגיה, לכדי תוצר ייחודי המבקש ליצור הרמוניה ואחדות לתפוס את האדם כמכלול. כשלם..
אני בוחרת לתאר את השיאצו כ- "אומנות ההשענות". זוהי תרפייה עמוקה, ומאד יעילה למגוון רחב של מטרות טיפוליות. היא משלבת את ההנאה מהמגע, עם השפעה אנרגטית עמוקה ושחרור רגשי משמעותי.

השיאצו מתבצע על מזרון , קרוב לאדמה, בלבוש מלא גמיש ונוח.

איך מתבצעת האבחנה בשיאצו?

האבחון בשיאצו נעשה באמצעות השילוב של שלוש סגנונות האבחון:

  • האבחון בתשאול ובהקשבה- המטפל אוסף נתונים רלבנטים מסיפור חיו וההיסטוריה הרפואית של המטופל, את התשאול הוא מתרגם למודלים הטיפולים של השיאצו בשביל לקבוע אבחנה שמובילה את מטרות הטיפול.
  • האבחון בהתבוננות- בשיאצו , האבחון בהתבוננות כולל בחינה של מבנה גוף המטופל, פרמטרים של יציבה והחזקת גוף כמו פרמטרים אנרגטיים של תנועת האנרגיה לאורך הערוצים השונים. לעיתים קרובות נעזר גם באבחון בתנועה בשביל לזהות מערכות מובילות ומשפיעות על המצב הבריאותי של המטופל.
  • האבחון במגע- בשיאצו, זהו האבחון המשמעותי ביותר, אנחנו נעזרים בהארה- הבטן כאיזור המרכזי בגוף – ודרך המבנה והתחושות הפיזיות והאנרגטיות השונות , אנחנו מבדלים בין מערכות הגוף השונות ובוחרים את המערכת הרלבנטית לטיפול – כאן ועכשיו. האבחון במגע יכול להתבצע גם בגב, וגם באיזורים מרוחקים כמו בקצוות הגוף ולאורך ערוצי האנרגיה השונים.

האם שיאצו זה כואב?

הטיפול בהכרח אינו כואב, והמגע מאד מכיל ונעים, מקומות רגישים יותר- זוכים להתייחסות מתאימה וגם אם עולה כאב במהלך הטיפול, תפקיד המטפל הוא להנחות ולעבוד בשיתוף פעולה עם המטופל בשביל להפיג את הכאב ולהבין את מהותו תוך כדי הטיפול

מה להביא לטיפול שיאצו?

לקראת הטיפול הראשון חשוב להביא את כל המסמכים הרפואיים הרלבנטים למטרת הטיפול, חשוב להגיע בלבוש נוח וגמיש, גם מכנס ארוך וחולצה עם שרוול (לא גופיה) מומלץ להביא גרביים נוספות.

האם נעזרים בשמן בטיפול בשיאצו?

לא, הטיפול מתבצע בלבוש מלא, וללא עזרים נוספים כמו שמן, המגע של השיאצו מאד נעים ואינו "מחליק" על גוף המטופל כמו שיטות טיפול אחרות

האם יש תגובות מאוחרות לאחר הטיפול?

את השינוי  במצבו של המטופל, יחוש המטופל כבר מיד בטיפול עצמו, כל מטופל בהתאם לתלונות עמן הגיע. קצב השינוי משתנה מאדם  לאדם. לעיתים נזהה גם תגובות נלוות לטיפול המופיעות כ 24-48 שעות לאחריו.

התגובה המאוחרת יכולה להיות מגוונות ובהתאם למצבו הבריאותי לפני הטיפול. תגובות כמו הקלה משמעותית לאחר הטיפול, עייפות ואו שחרור רגשי, הן הנפוצות מבנהן.

בכל מקרה, רצוי לשתף את המטפל בכל תגובה לאחר טיפול – והוא יכול לעזור, גם אם מרחוק, בעצות והמלצות רלבנטיות

כל כמה זמן מומלץ לקיים טיפול?

לתדירות ותזמוני הטיפול, אין נוסחה אחידה. הם משתנים בהתאם למטרת הטיפול ומצבו הבריאותי של המטופל. יש מצבים בהם תדירות צפופה של טיפולים מוכיחה יעילות גבוהה יותר מאד טיפולים הרחוקים אחד מהשני.  אני אוהבת להחליט על מינון ותזמון הטיפול- כבר בפגישות הראשונות ובשיתוף עם  המטופל.

בכל טיפול ילקחו כל סגנונות האבחון לצורך התאמת הטיפול למצבו המשתנה של המטופל כמו גם למטרת הטיפול הכללית.