IMG_5611חולים המתמודדים עם מחלה מורכבת כמחלת הסרטן נאלצים להתמודד עם מספר לא מבוטל של "חזיתות" בעת בעונה אחת- מצד אחד התמודדיות הגופניות- תופעות הלוואי של הטיפול במחלה, השפעות הטיפול הכימותרפי והקרינתי   פגיעה בחיוניות  והתפקוד היומ-יומי. לצד השפעה על הנפש –  וחרדות מהמוות, לעיתים חולים מדווחים : "אני כ"כ תשוש שזה מדכא אותי, אני לא מזהה את עצמי יותר, אני עצוב כשאיני יכול לתפקד כמו בעבר", "אני חוששת לצאת עם הפיאה מהבית" .  תרופות רבות לטיפול בסרטן גורמות לשינוי גופני משמעותי נשירת שיער, ירידה או עלייה במשקל המביאים להתמודדות מורכבת ולא פשוטה עם דימוי הגוף.  בשורות הבאות אבקש לתאר כיצד טיפולי שיאצו עשויים להקל על התמודדות זו, להוריד את רמת החרדות ולחבר מחדש את האדם- לעצמו – למקום של מבטחים..

מעט על הזן שיאצו…

טיפולי הזן שיאצו- מבוססים על התיאוריות והפילוספיות של הרפואה הסינית והיפנית, המבקשים לראות את האדם כמכלול- כשלם, המשקף בתוכו (מיקרו-קוסמוס) את מכלול הטבע (מקרו-קוסמוס). על פי תפיסה זו באדם קיימת רשת אנרגתית מסועפת= "מרידיאנים" המניעה את אנרגיית החיים (=צ'י/ קי) בכל הגוף דרך כל האיברים הפנימיים ובכך מאזנת בין התפקודים והאברים השונים.

בתפיסת השיאצו אין הפרדה בין   גופו הפיזי  של האדם וחלקו הנפשי רוחני..  אלו קשורים האחד בשני במערכת יחסים מורכבת בה נוכל לקשר בין רגש לבין מצב גופני בגוף ולתפקוד האיברים הפנימיים.

הטיפול בשיאצו מבוצע באמצעות מגע מלא מכיל ומרגיע לאורך ערוצי האנרגיה-  התומך ומעודד את הכוחות הטבעיים של הגוף. המטפל נעזר במגע, תנועה,מתיחה ונשימה כדי לעודד את זרימת האנרגיה בגוף ובנפש ולהביא להרמוניה

מדוע מגע לנפש?

מנסיוננו ביחידה לרפואה משלימה בדוידוף, המגע מאזן את תפקודי הגוף- מוריד רמות מתח וחרדה, מרגיע את המערכת העצבים- ומאזן בין המערכת הסימפטטית (הפועלת במצבי סטרס) לבין המערכת הפראסימפטטית (הפועלת במצבי רוגע).  חולים רבים מדווחים על תחושת מתח וחרדה אם כתגובה לאירועים ממוקדים כמו בדיקות שגרתיות  או  תוצאות המרקרים וכו'. לעיתים תגובת המתח היא תגובה כללית למחלה המתבטאת בהפרעות שינה, בתשישות, בחוסר יכולת להתרכז, בשינויים במצב הרוח וכו'.

הטיפול בשיאצו מאזן בין נפש האדם  לגופו הוא מגביר את היכולת לאתר תחושות ולוסת אותן,  ויוצר סביבה רגשית בטוחה התומכת בחיבור מחדש אל תחושת ה"אני" אשר לעיתים הולכת לאיבוד במהלך הטיפול בסרטן כפי שדיווחה מטופלת המתמודדת עם סרטן הריאות "אני לא יודעת היכן אני מתחילה והיכן אני נגמרת.."

דוגמה לכך היה טיפול באישה בת 48 המתמודדת עם סרטן השד , ולאחר כריתה של שד ימין  ללא שיחזור השד. היא התמודדה עם שינוי דרמטי בחזותה החיצונית ודימוי הגוף שהשתנה.

הטיפול בשיאצו הנעשה לאורך הגוף בשכיבה,   יצר עבורה הזדמנות לחיבור והכרות מחודשת  עם גבולות גופה, תוך הורדת רמת המתח והחרדה.

במקרים כדוגמת זה הטיפול בשיאצו  עשוי לקדם תקשורת הקשבה ומודעות פנימית לאני הפנימי לתחושות ורגשות המתעצמות במהלך ההתמודדות עם מחלת הסרטן.

איך זה עובד ?

במצבי חרדה  מטרת הטיפול בשיאצו תהיה להחזיר את תנועת האנרגיה  (הצ'י) בגוף באמצעות 3 מוקדים

הפחתת עררות יתר של מערכת השריר והשלד- הורדת טונוס, כדי להרחיב את יכולת  התנועה הגופנית- (מפרקים, גידים,) ועידוד זרימת דם תקינה.

יצירת נשימת בטן מודעת  העוזרת לווסת עוררות יתר  ובכך לשלוט על החרדה..

הרגעת מערכת העצבים בעזרת מגע יציב ומתמשך המשפיע באופן משמעותי על הורדת המתח. כפי שתינוק החווה חרדה נרגע וחש תחושת ביטחון בזרועות אימו האוחזת ומצמידה אותו לגופה  ומאפשרת  לו ויסות פנימי והרגעה.

ללמוד לחיות שוב עם גופי בטכניקת השיאצו מיושם מגע מלא על גוף המטופל המבטא היבטים אלו של יצירת סביבה בטוחה תומכת ומרגיעה המאפשרת למטופל לווסת את  האנרגיה בגופו וליצור תחושת רצף.- ותחושה פנימית של רוגע.

במהלך הטיפול, המטפל בזן שיאצו  נוכח כל הזמן ומשקף מצב חווייתי גופני חדש,היוצר קשב מתמשך ורציף למצב האוטנטי של הגוף כרגע. בכך הוא שותף נוכח למצב המשתנה של המטופל, ומתוקף כך  המטופל לומד לחיות עם גופו טוב יותר.

ולגעת במשמעות העמוקה ובתשומת לב לחוויה המשתנה כל רגע.
חולי סרטן רבים המטופלים בשיאצו מדווחים על הקלה משמעותית בתופעות הלוואי הפיזיות והנפשיות  ועל השפעה נרחבת על איכות החיים . עם זאת יש לציין כי מומלץ לפנות לטיפול שיאצו הניתן בידי מטפל מוסמך ומנוסה בעל הידע והכישורים המתאימים לטיפול בחולים המתמודדים עם מחלת הסרטן.

 

בברכת בריאות שלמה,

 

לגעת בנפש  בהתמודדות הרגשית במחלת הסרטן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.