הזן שיאצו היא תרפייה המבוססת על הפילוספיה והתיאוריות של הרפואה הסנית והיפנית, ומשלבת הבנת תהליכים נפשיים מתוך הפסיכולוגיה המערבית, ותהליכים רוחניים ומצבי תודעה מתוך עולם הזן בודהיזים.

עקרונות השיטה:

בזן שיאצו אנחנו מטפלים באדם כמכולל, ומנסים לתווך לתוך רמת התודעה של המטופל את כוח החיים שלו, ומכאן יבוא השינוי ועימו הריפוי.

הזן- שבזן שיאצו מבקש ליצור חוויית אחדות בכל רגע נתון בין המטופל למטפל ובין המטופל להוויתו- הגופנית/נפשית /רוחנית, מתוך התפיסה כי אחדות מאפשרת קירבה אל ה"דאו"- אל הדרך- אל השלם.

במחלות כמו סרטן- החוויה הראשונה שהולכת לאיבוד בחייו של המטופל- היא חווית האחדות, ובמקומה תופסת תודעת הזרות את המקום- האדם מפריד בינו לבין הגידול , הוא נעזר במשפטים שמרחיקים אותו מהקושי ומהסבל, הוא לעיתים גם מפריד עצמו מהסביבה שלו , מסתגר ומתרחק וכו'..

את חווית האחדות משיגים בזן שיאצו באמצעות טכניקות פשוטות מאד ליישום – וזה באופן המגע (שלם, אנכי מתמשך , קשר קבוע בין שתי ידיים והקשבה דרך יד סטטית בעוד שאחרת פועלת), והן בצורת הדיאלוג הטיפולי שמחזיר את המטופל למרכז- הדיאלוג סובב אותו ואת תחושותיו המשתנות במהלך הטיפול ולאחריו.. תפיסת אחריות מחודשת על התנהלותו וקבלת העכשיו כחלק הכרחי מהווייתו.

מדוע המגע כל כך חשוב כאשר מדובר בסרטן?

"מסע פיוס"- לא פעם אני פוגשת מטופלים עם חוויה קשה של בגידה,  הם משתמשים בתיאורים על הגוף שבגד, והנפש הפצועה הכלואה בתוך המציאות הזו, המגע מחבר מחדש בין הרבדים השונים של האדם, ומקרב בין חלקים שונים של האדם. הקרבה, מחזירה לאחדות, והיא סמל לבריאות.

המגע כתקשורת בסיסית-  בתהליך אינטסיבי מול המחלה, עובר  המטופלים אין ספור פרוצדורות רפואיות, בדיקות, ניתוחים, אינפוזיות, כל אלו יוצרים אי נוחות גופנית כל כך גדולה, עד לשעיתים- הם אינם מסוגלים להכיל אפילו חיבוק מאדם קרוב, מנגד החברה לעיתים מתרחקת מהאדם החולה, והוא נותר מבודד. המגע מוריד את הרגישות הגופנית ומאפשר תקשורת בריאה יותר בין האדם לעצמו ובין סביבתו

מחזיר את האחריות לחולה- הרפואה מהמזרח דוגלת בהשבת האחריות לבריאות פיזית נפשית ורוחנית אל החולה. בעולם שלנו היום אנחנו כ"כ רגילים לשים את כל מבטחינו ברופאים ומקבלי החלטות שלעיתים אנחנו שוכחים שאנחנו בעלי השפעה מכרעת על חיינו.. בתהליך טיפולי החותר לשינוי ודווקא דרך הגוף "נזכר" האדם  בתחושת השליטה על חיו ועל בריאותו ועל יכולתו ליצור והשפעה על  התהליך הטיפולי.

במה מתמקד הטיפול בשיאצו עם חולי הסרטן?

הטיפול בזן שיאצו מבוסס על העקרון של  תמיכה בכוחות הריפוי הטבעיים של הגוף, הוא מותאם לכל אדם ולמצבי חולי ובריאות שונים. הטיפול בזן שיאצו מלווה את שלבי הטיפול הקונבציונלים האחרים- בין אם מדובר על הכנות לקראת ניתוחים, תמיכה בשיקום ובהתאוששות לאחר הניתוח, הקלה על תופעות לוואי של הטיפול הכימי- הורמונלי- ביולוגי ואו הקרינתי,  וליווי ושיקום הגוף בשלבי ההחלמה. פן חשוב נוסף לטיפול הוא שינוי תפיסה בנוגע לטיפול  הקונבציונלי במחלה: מטופלים לעיתים משתמשים בתיאורים כגון   "הבניין הזה  (= בית החולים) הורג אותי" " עוד לפני שאני מגיע יש לי בחילה"  "הכימותרפיה הזאת היא רעל" "היא הורגת אותי", הטיפול בשיאצו מבקש לקרב את המטופל גם אל מטרות ההבראה שיש בכל המערכת שסביבו, להכיל ולקבל את דרכי הטיפול השונות- ובתקווה שבהעדר "ההתנגדות" לטיפול (גם אם נעשת בתת מודע)- הריפוי יהיה מהיר ושלם יותר.

והלכה למעשה, איך מתבצע טיפול שיאצו בחולי סרטן?

הטיפול בשיאצו מתבצע בלבוש מלא ונוח, על מזרון טיפולים וללא שימוש בשמנים ואו עזרים, המטפל משתמש בכלי האבחון שיש לרשותנו כדי לקבוע את מהלך הטיפול ואת הדגשים שיש לתת בכל מפגש טיפולי.

לרשותו מנחי עבודה שונים, טכניקות השענות מגוונות, תרגילי תנועה ונשימה מתוך העולם של הזן שיאצו ומתוך הסוטאי (=תרפייה מנואלית ללא מאמץ של הרפואה היפנית), תרגילי הדמייה והרפייה המשולבים במגע ובעבודה אנרגטית.

השיאצו הוא כלי טיפולי מאד מהנה ומרגיע, ומתאים לכל מטופל ולצרכים המשתנים בכל טיפול וטיפול.
במחלה מורכבת כמו מחלת הסרטן חשוב לפנות למטפלים שהוכשרו ובעלי נסיון עם חולי סרטן.
בברכת בריאות שלמה!IMG_5618b

 

הטיפול בחולי סרטן לפי הזן שיאצו
Tagged on:     

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.