הרפואה הסינית נשענת על מסורת עתיקה בת אלפי שנים. רפואה זו קושרת בתפיסתה הפילוסופית ובדרכי הטיפול שלה את רבדיו השונים של האדם – הגוף, הנפש והרוח – ומתייחסת רבות לקשר בין האדם לבין כל המקיף אותו – האנשים שסביבו, הטבע והיקום כולו.

הרפואה הסינית כוללת בתוכה שיטות טיפול כגון האקופנטורה (דיקור), צמחי מרפא, המלצות תזונה, טיפול בתנועה וטיפולי מגע.

עם חשיפתה ההדרגתית של סין בפני המערב, נחשפה והתפשטה גם תורת הרפואה הסינית בעולם. מספר גדל והולך של מחקרים רפואיים מדעיים מוכיחים את יעילותה של הרפואה הסינית  בטיפול במגוון רחב של בעיות רפואיות שכיחות, ומספר האנשים שפונים לרפואה סינית לטובת טיפול ותמיכה עולה כל שנה.

שאלות נפוצות:

איך מתבצעת האבחנה ברפואה סינית?

האבחנה ברפואה סינית מבוססת על ארבע סגננות האבחון- והיא כוללת:

אבחון בתשאול- המטפל אוסף נתונים רלבנטים מסיפור חיו וההיסטוריה הרפואית של המטופל, את התשאול הוא מתרגם למודלים הטיפולים של הרפואה הסינית בשביל לקבוע אבחנה שמובילה את מטרות הטיפול.
אבחנת לשון –  כחלק מהאבחון בהתבוננות. אנחנו בוחנים את צורתה, צבעה, המרקם שלה וסימנים נוספים לפי איזורים בלשון. אבחנת הלשון יכולה להעיד על מצבו הבריאותי המשתנה של המטופל.
אבחנת דופק- כחלק מהאבחון במגע, הדופק של המטופל מעיד על מצבו הבריאותי של המטופל, לרפואה סינית יש קריטריונים רחבים יותר לדופק, הכוללים בין היתר את מהירות ועומק הדופק, לצד מאפיינים נוספים של תנועת הדופק בין העמדות השונות ואיכות תנועתו.
בכל טיפול ילקחו כל סגננות הטיפול לצורך התאמת הטיפול למצבו המשתנה של המטופל כמו גם למטרת הטיפול הכללית

האם דיקור הוא כואב?

ראשית חשוב להבין שהמחטים בהם נעזרים בדיקור הן דקות מאד ביחס לכל מחט מוכרת ברפואה מערבית (כמו בבדיקות דם). הדיקור נעשה בנק' מדוייקות על גוף המטופל. ישנם איזורים רגישים יותר מאחרים, אך המטפל יכול להנחות את המטופל ועם טכניקה נכונה והתאמת הנשימה, אין סיבה לחשש מיוחד. לאחר החדרת המחט יכולה להיות תחושות מקומיות ומרוחקות מהמחט.

מה חשוב להביא לטיפול בדיקור?

לקראת הטיפול הראשון חשוב להביא את כל המסמכים הרפואיים הרלבנטים למטרת הטיפול, כדאי להגיע בלבוש נוח, וכזה שניתן לחשוף את גובה הירך והזרוע. ולקחת בחשבון שהטיפול מתבצע בשכיבה על המזרון .

האם יש תגובות מאוחרות לאחר הטיפול?

את השינוי  במצבו של המטופל, יחוש המטופל כבר מיד בטיפול עצמו, כל מטופל בהתאם לתלונות עמן הגיע. קצב השינוי משתנה מאדם  לאדם. לעיתים נזהה גם תגובות נלוות לטיפול המופיעות כ 24-48 שעות לאחריו.

התגובה המאוחרת יכולה להיות מגוונות ובהתאם למצבו הבריאותי לפני הטיפול. תגובות כמו הקלה משמעותית לאחר הטיפול, עייפות ואו שחרור רגשי, הן הנפוצות מבנהן.

בכל מקרה, רצוי לשתף את המטפל בכל תגובה לאחר טיפול – והוא יכול לעזור, גם אם מרחוק, בעצות והמלצות רלבנטיות

כל כמה זמן מומלץ לקיים טיפול?

לתדירות ותזמוני הטיפול, אין נוסחה אחידה. הם משתנים בהתאם למטרת הטיפול ומצבו הבריאותי של המטופל. יש מצבים בהם תדירות צפופה של טיפולים מוכיחה יעילות גבוהה יותר מאד טיפולים הרחוקים אחד מהשני.  אני אוהבת להחליט על מינון ותזמון הטיפול- כבר בפגישות הראשונות ובשיתוף עם  המטופל.